Relacje między pracownikami to temat tabu
Konflikt interesów w firmie może wynikać z istnienia pomiędzy zatrudnionymi relacji pokrewieństwa czy powinowactwa. Nie uprawnia to jednak pracodawcy do żądania informacji od zatrudnionych na temat ich relacji rodzinnych.
Firmy, szczególnie wchodzące w skład zagranicznych koncernów, mają narzucane odgórnie kodeksy etyki i związane z nimi procedury postępowania. W zasadzie te zapisy zwykle są wprowadzane jedynie po przetłumaczeniu na język polski. Tylko nieliczni pracodawcy mają możliwość realnego dopasowania tych zasad do swojej krajowej organizacji. Tymczasem przed przyjęciem takiej procedury warto się zastanowić, czy jej poszczególne postanowienia będą zgodne z polskim prawem. Istotne jest bowiem, żeby nie naruszały nie tylko przepisów kodeksu pracy, ale również zapisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 922).
Konflikt interesów
Wśród najczęściej spotykanych zasad zapisywanych w kodeksach etyki jest nakaz unikania konfliktów interesów w firmie. Konfliktów pomiędzy dobrem całej firmy a poszczególnych zatrudnionych. Zadaniem pracownika, który dba o interesy pracodawcy, jest bowiem kierowanie się dobrem przedsiębiorstwa przy wykonywanych obowiązkach. Przeciwieństwem jest chęć osiągnięcia osobistych korzyści z wykonywanego zadania.
Z konfliktem interesów mamy do czynienia, gdy finansowe bądź osobiste zależności niewłaściwie wpływają na wykonywanie przez zatrudnionego służbowych zadań. Zasada ta zapisana jest również w przepisach kodeksu pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta